marți, 15 ianuarie 2013

Model proiect didactic


PROIECT  DE   LECŢIE
Data: 23.11.2012
Instituţia  şcolară: Colegiul Naţional “Constantin Diaconovici Loga” Timişoara
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Cultura Civică
Clasa: a-VI-a M2
Student: Marcu (Bîlba) Marioara
Titlul lecţiei: Drepturile Omului – prezentarea drepturilor
Tipul lecţiei: Transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
Durata: 50 minute
Obiective: 
Competenţă generală : Dezvoltarea respectului faţă de demnitatea şi drepturile omului
Obiective specifice:
O1. Să definească drepturile omului şi principalele caracteristici ale acestora
O2. Să  denumească documentele în care sunt proclamate drepturile omului
           O3. Să enumere principalele drepturi ale omului prevăzute în Declaraţia Universală a Drepturilor Omului
           O4. Să identifice legătura dintre drepturi şi responsabilitaţi
Strategii didactice:
Metode didactice:  conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, exerciţiul
Mijloace şi materiale: catalog, tablă, cretă colorată, manual, fise de  lucru
Bibliografie:
  1. Manual
  2. Cărţi de specialitate
DESFĂŞURAREA LECŢIEI


Momentele instruirii (timp)
CS
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1.Moment organizatoric
( 2 min)
-
Verific prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.
Elevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.

2.Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior
(5 min)



O1
Solicit elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară.
Care este definiţia drepturilor omului?
Care sunt caracteristicile drepturilor omului?

Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere.

3. Captarea atenţiei
(10 min)







Prezint elevilor tema lecţiei şi precizez obiectivele urmărite, apoi îi solicit să completeze individual fişa de lucru din anexa 1.

Ascultă cu atenţie apoi completează fişa din anexa 1.

4.Predarea noului conţinut
(25 min)



O2





O3










O4

Notez titlul lecţiei pe tablă, apoi le transmit elevilor următoarele conţinuturi, răspund la eventualele întrebări pentru o mai bună înţelegere:

Documentele în care sunt proclamate drepturile omului :
1.     Declaraţia Drepturilor (Anglia 1689)
2.     Declaraţia de Independenţă (S.U.A.1776)
3.     Declaraţia Drepturilor Omului şi
Cetăţeanului (Franţa 1789)
4.     Declaraţia Universală a Drepturilor Omului (O.N.U.1948)

Principalele drepturi ale omului sunt :
  • drepturi civile şi politice :
  • dreptul la viaţă,
  • dreptul la libertate şi securitate personală,
  • egalitatea în drepturi,
  • libertatea de exprimare, de opinie, de credinţă,
  • dreptul de a participa la viaţa politică (drepturi care asigură unei persoane posibilitatea de a se manifesta liber).

  • drepturi economice şi sociale :

  • dreptul la muncă,

  • la educaţie, la o viaţă decentă sau la asistenţă socială.



Le voi spune elevilor că, pe lângă drepturi, fiecare om mai are şi responsabilităţi
- Ce este o responsabilitate?
 Responsabilitatea este un lucru pe care trebuie să-l faci sau să nu-l faci pentru a asigura un drept propriu sau al altcuiva.
Responsabilităţile decurg din drepturile unor persoane.

Elevii notează în caiet titlul lecţiei şi sunt atenţi la informaţiile transmise.
Adresează întrebări
















Elevii notează în caiet titlul lecţiei şi sunt atenţi la informaţiile transmise.
Adresează întrebări
5. Fixarea noilor cunoştinţe
( 6 min)


Solicit elevilor prezentarea succintă a definiţiei drepturilor omului, documentele în care sunt prevăzute drepturile omului şi care sunt principalele drepturi ale omului , prin completarea fişei de lucru din anexa 2.   


Realizează o restructurare a materialului predat prin completarea fişei din anexa 2.

6.Încheierea lecţiei
(2 min)


Voi evidenţia gradul de participare a clasei la lecţie fiind remarcaţi elevii cu contribuţii deosebite şi le voi împărţi fişa de lucru din anexa 3, pe care o vor lucra individual pentru ora viitoare, ca temă de casă.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu